Krótki Rys Historyczny

 

 

Pierwsze wystawy psów rasowych w Polsce organizowano pod  koniec XIX wieku w ramach pokazów inwentarza ¿ywego. Pierwsz¹ Warszawsk¹  Wystawê Psów Rasowych w roku 1902 zorganizowa³ Warszawski Oddzia³ Cesarskiego Towarzystwa Prawid³owego Myœlistwa, zg³oszono na ni¹ 120 psów. Rok póŸniej zorganizowano II Warszawsk¹ Wystawê Psów Rasowych. Zg³oszonych psów by³o nieco mniej, ale wœród innych wystawiono na tej wystawie charciki w³oskie. Coroczne Wystawy odbywa³y siê w Warszawie a¿ do wybuchu I Wojny Swiatowej. Po I Wojnie Swiatowej I Wszechpolsk¹ Wystawê Psów Rasowych urz¹dzono w Warszawie w 1925 roku, zg³oszono na nia 118 psów. W kolejnych latach trwa³y dzia³ania zmierzajace do konsolidacji dzia³alnoœci kynologicznej w Polsce, powsta³ Polski Kennel Klub, który  w czerwcu 1939 roku zosta³ przyjêty do grona cz³onków Miêdzynarodowej Organizacji Kynologicznej (z francuskiego Federation Cynologique Internationale - FCI), istniej¹cej od 1911 roku. W 1939 roku na wystawê w Warszawie zg³oszono 203 psy. II Wojna Œwiatowa przerwa³a na wiele lat rozwój kynologii w Polsce.



Pierwsza Wystawa Psów Rasowych w powojennej Polsce zorganizowana przez Zwiazek Kynologiczny w Polsce odby³a siê cztery miesiace po powstaniu Zwi¹zku we wrzeœniu 1948 roku we Wroc³awiu podczas Wystawy Ziem Odzyskanych. Rok póŸniej zorganizowano Wystawê Psów Rasowych w Warszawie. Na warszawskiej wystawie w 1961 roku wœród zg³oszonych 413 psów nie by³o ani jednego charta. Pierwszy charcik w³oski zaprezentowany zosta³ na wystawie w Polsce dopiero na warszawskiej wystawie w 1963 roku. By³ to HONEY Springinsfeld, który póŸniej zosta³ pierwszym polskim championem rasy charcik w³oski.
 


HONEY Springinsfeld to pierwszy charcik w³oski, kórego pozna³am jeszcze, jako dziecko. Wiele lat póŸniej w 1981 roku urodzi³a siê u mnie jego wnuczka Ch. AMABILE Italica, SICILIANA Italica i ROSAMARIA Italica s¹ jej praprawnuczkami.

Ch.PL HONEY Springinsfeld,

wystawa warszawska 1963

Dopiero w roku 1957 Zwiazek Kynologiczny w Polsce uzyska³ zgodê Ministerstwa Spraw Zagranicznych na wst¹pienie do Miêdzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI). Przynale¿noœæ do FCI oznacza³a uznawanie za granic¹ polskich rodowodów, umo¿liwia³a prezentacjê polskich psów na zagranicznych wystawach i zdobywanie przez nasze psy tytu³u Miêdzynarodowego Championa Piêknoœci  FCI oraz organizowanie miêdzynarodowych wystaw w Polsce.
I Miêdzynarodowa Wystawa Psów Rasowych odby³a siê w pa¿dzierniku 1962 roku w Poznaniu na terenach Miêdzynarodowych Targów Poznañskich. Przez wiele lat jedyne  w Polsce miêdzynarodowe wystawy odbywa³y siê w Poznaniu. W latach szeœædziesiatych odby³o siê w Poznaniu 5 wystaw miêdzynarodowych. Nasze psy zaczê³y równie¿ uczestniczyæ w wystawach zagranicznych i w 1969 roku pierwszy polski pies uzyska³ tytu³ Miêdzynarodowego Championa Piêknoœci FCI, by³ to Polski Owczarek Nizinny. W czasopiœmie "Pies" (Nr4-5/1985) opublikowano listê pierwszych naszych miêdzynarodowych championów, wœród 33 psów, które uzyska³y tytu³ miêdzynarodowego championa do koñca 1977 roku s¹ 4 charciki w³oskie w tym mój FIDO Gerenuk 

W ka¿dym razie przez lata tak, jak i dziœ, aby zostaæ miêdzynarodowym championem piêknoœci w rasach nie poddawanych próbom pracy pies musi uzyskaæ w trzech ró¿nych krajach na wystawach miêdzynarodowych  cztery wnioski (CACiB'y) w czasie nie mniejszym ni¿ rok. Taki wniosek mo¿e uzyskaæ w zale¿nosci od uznania sêdziego najlepszy pies i najlepsza suka w rasie.  Obecnie co roku ponad dwieœcie polskich psów ró¿nych ras uzyskuje tytu³ Miêdzynarodowego Championa Piêknoœci (C.I.B.).
Od stycznia 2009 roku obowi¹zuje zalecenie FCI na okreœlenie  championatu miêdzynarodowego w postaci skrótu C.I.B. (skrót z francuskiego - Champion International de Beaute), ale przez wiele lat w wielu krajach w dokumentacji kynologicznej u¿ywano skrótu Int.Champ.



W 1965 roku na trzeciej w Polsce Miêdzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu wœród 560 zg³oszonych psów by³a jedna charciczka w³oska z Danii. Dwa lata póŸniej jej m³odszy brat Ch. Serafini BIRBO uzyska³ w Poznaniu od nestora polskiej kynologii mec. L.Smyczyñskiego wniosek na miêdzynarodowego championa (CACiB). W latach 1968 i 1969 wystaw miêdzynarodowych w Polsce nie by³o, a na kolejnych miêdzynarodowych wystawach w Poznaniu w latach siedemdziesi¹tych nadal pojawia³y siê duñskie charciki z hodowli Serafini.


Pierwszy raz wystawi³am mojego charcika na Miêdzynarodowej Wystawie w Poznaniu w roku 1975. Wtedy po raz pierwszy mój pies uzyska³ tytu³ Zwyciêzcy Polski M³odzie¿y. Rok póŸniej ju¿, jako pies doros³y FIDO Gerenuk uzyska³ tytu³ Zwyciêzca Polski 1976.

FIDO Gerenuk      

Poznañ 1976      


Tytu³ Zwyciêzca Polski zwi¹zany jest z poznañskimi wystawami i chocia¿ na pierwszych wystawach miêdzynarodowych takiego tytu³u nie przewidziano, to ju¿ w roku 1967 na V Miêdzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu przyznano 41 tytu³ów Zwyciêzcy Polski. W latach osiemdziesiatych kilkukrotnie tytu³ ten przyznano na innych wystawach, ale szybko powrócono do przyznawania tytu³u Zwyciêzcy Polski na wystawie w Poznaniu. Listê charcików, które uzyska³y tytu³y Zwyciêzca Polski na wystawach poznañskich w latach 1975-2010 zamieœci³am na stronie wystawy poznañskie.